W dniu wczorajszym (24.03.2024 r) na Makowskim Rynku odbył się III Małopolski Dzień dla Klimatu pod hasłem #drzewodlaklimatu !

Podczas kampanii Mieszkańcy Powiatu Suskiego otrzymali darmowe sadzonki drzew i krzewów, a przy ich wyborze pomagał Starosta Suski Józef Bałos wraz z Współpracownikami oraz Burmistrz Makowa Podhalańskiego Paweł Sala.

W tym roku dzięki zrealizowanej kampanii przybędzie w Powiecie Suskim  kolejne 1000 szt. nowych drzew owocowych i krzewów (jabłoni, gruszy, czereśni, nektaryny oraz krzewów: malina, borówka amerykańska)

Celem kampanii było  promowanie dobrych nawyków w zakresie ochrony klimatu i środowiska, promowano sadzenie drzew.  To właśnie drzewa pochłaniają szkodliwy dwutlenek węgla, zmieniają środowisko, w którym żyjemy poprzez łagodzenie klimatu, poprawę jakości powietrza, ograniczenie odpływu wody deszczowej i udzielanie schronienia zwierzętom.

Po kampanii w Suchej Beskidzkiej w 2022 r. (zobacz) oraz kampanii w Jordanowie w 2023 r. (zobacz)  tegoroczna kampania w Makowie Podhalańskim była już trzecią edycją Małopolskich Dni dla Klimatu.

Małopolskie Dni dla Klimatu odbywają się na skalę całego województwa Małopolskiego. Podczas poprzednich edycji w Małopolsce posadzono blisko 50 tysięcy nowych drzew. Podsumowanie tegorocznych akcji w Małopolsce nastąpi końcem kwietnia, a Powiat Suski jak corocznie dorzuca swoją cegiełkę.

Kampania została przygotowana przez Wydział Środowiska Starostwa Powiatowego w Suchej Beskidzkiej:  Doradcę ds. klimatu i środowiska Paulinę Tokarz-Mansour , Naczelnika Wydziału Środowiska Pawła Dyrcz przy współpracy z Zastępcą Naczelnika Wydziału Środowiska Marka Mrugacza pracowników Wydziału Środowiska: Sylwii Knapczyk, Marii Fabiś, Joanny Sajewicz.

Dziękujemy wszystkim Mieszkańcom Powiatu suskiego za tak liczny udział w kampanii, Staroście Józefowi Bałos, Burmistrzowi Makowa Podhalańskiego Pawłowi Sala, Ekodoradcy Gminnemu Justynie Ławczys za wsparcie w realizowanej kampanii i pomoc w doborze sadzonek.

Do zobaczenia za rok na IV Małopolskim Dniu dla Klimatu.

Kampania zrealizowana w ramach projektu zintegrowanego LIFE IP-EKOMALOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” sfinansowanego z programu LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

#drzewodlaklimatu #sadzimydrzewa #dlaklimatu

EkoMałopolska dla klimatu