Kampania informacyjno-edukacyjna dla Mieszkańców Powiatu pn.: „Posadź z nami drzewo” realizowana przez Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej – Wydział Środowiska z okazji    I Małopolskiego Dnia dla Klimatu w ramach projektu zintegrowanego LIFE-IP EKOMALOPOLSKA  ,,Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego’’ / LIFE-IP-EKOMALOPOLSKA/LIFE 19 /PL/000005 sfinansowanego z programu LIFE Unii Europejskiej oraz NFOŚiGW.

Kiedy kampania?

24.04.2022 r. (niedziela), start godzina 10:00

Gdzie?

Rynek – Sucha Beskidzka przed Karczmą Rzym koło fontanny

Dla kogo?

Dla wszystkich Mieszkańców, szczególnie Mieszkańców Powiatu Suskiego, zarówno tych najstarszych jak i najmłodszych! 

Na co liczymy?

Liczymy na Waszą obecność, zaangażowanie w podejmowaniu nowych działań  na rzecz klimatu m.in.: przez posadzenie sadzonki drzewa, którą od nas otrzymacie. 

Cel naszej Kampanii:

  • edukacja dla rozwoju zrównoważonego i podnoszenia świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska i postępujących zmian klimatu
  • skuteczne działania na rzecz ochrony klimatu m.in.:  poprzez sadzenie nowych drzew
  • promowanie zastępowania foliowych toreb, reklamówek torbami bawełnianymi wielokrotnego użytku

W jaki sposób umożliwimy  realizację celu?

  • Będziemy przekazywać sadzonki drzew w doniczce* ze wskazaniem gatunku drzewa i  dokładną instrukcją, jak prawidłowo drzewo zasadzić, gdyż liczymy na konkretne efekty i na to, że drzewo zostanie zasadzone i będzie wzrastać, a tym samym nasz słoneczny Powiat zazieleni się jeszcze bardziej!
  • będziemy przekazywać torby bawełniane*, w ten sposób chcemy zwrócić uwagę na to, że istnieją proste sposoby na zastępowanie toreb foliowych, reklamówek torbami wielokrotnego użytku
  • będą też niespodzianki dla najmłodszych połączone z zabawą!
  • będziemy edukować podczas tej akcji, rozmawiać o postępujących zmianach klimatu, przyczynach tych zmian i o tym, w jaki sposób swoim codziennym postępowaniem możemy przyczynić się do zmian klimatu na lepsze. 

Co należy zrobić aby otrzymać darmową sadzonkę drzewa lub torbę bawełnianą?

Wystarczy, że na naszą kampanię przyniesiesz 30 nakrętek plastikowych lub 2 kg makulatury lub 20 zużytych baterii, a w zamian otrzymasz sadzonkę drzewa w doniczce lub bawełnianą torbę.

Chcemy zwrócić tym sposobem uwagę na to, jak ważne jest dla klimatu sadzenie drzew, zbieranie makulatury, utylizacja zużytych baterii w punktach do tego przeznaczonych, czy też zbieranie nakrętek plastikowych. Dla najmłodszych przewidziano niespodzianki,  przez zabawę będziemy chcieli wypracować u najmłodszych dobre nawyki proekologiczne, mamy przygotowane rebusy, krzyżówki ekologiczne dla dzieci, malowanki, które na pewno sprawią iż pojawią się uśmiechy na twarzach dzieci.

Do czego zachęcamy po otrzymaniu sadzonki drzewa?

Zachęcamy wszystkich, którzy otrzymają od nas sadzonki, a szczególnie Rodziców do wspólnego sadzenia z dziećmi przekazanych sadzonek na przydomowych działkach, czy miejscach, na których macie możliwość nasadzeń.  Zależy nam na tym aby budować dobre postawy ekologiczne u dzieci  od najmłodszych lat. Symboliczne drzewo będzie wzrastać wraz z rozwojem dziecka, a jeśli dziecko będzie miało świadomość dlaczego to drzewo jest tak ważne dla klimatu to odniesiemy sukces i nasze działania będą mieć sens! 

Miło nam będzie, jeśli podczas sadzenia drzewa zrobicie wspólne zdjęcia i zamieścicie w mediach społecznościowych z hasztagiem #drzewo_dla_klimatu, #LIFE_EKOMALOPOLSKA i oznaczeniem naszego fanpage @PowiatSuskidlaklimatu lub przekażecie nam zdjęcia na maila: p.tokarz@powiatsuski.pl, które udostępnimy na naszych stronach celem promowania dobrych praktyk i pokazania, ze nasze działania mają sens, sadzonki zostały posadzone, a tym samym przyczynią się do zmian klimatu na lepsze.

Co jeszcze mamy przygotowane podczas Kampanii?

Podczas Kampanii będzie nam towarzyszyć Ekodoradca Gminy Sucha Beskidzka, który będzie informować o programie rządowym „Czyste Powietrze”.  

W ramach akcji I Małopolskiego Dnia dla Klimatu zostanie posadzonych około 250 szt. sadzonek lip miododajnych przy współpracy z Kołami Pszczelarzy Powiatu Suskiego. Fotorelacja nasadzeń tych drzew już niebawem.

Przyłącz się do nas i „Posadź  z nami drzewo”  gdyż #drzewo_dla_klimatu ma ogromne znaczenie!

Aby coś zaczęło się zmieniać każdy z nas musi zacząć od siebie, a razem możemy naprawdę stworzyć #dobry_klimat

Zapraszamy