Na zewnątrz robi się coraz zimniej, tak samo jak w Twoim domu/mieszkaniu, więc włączasz ogrzewanie.To z kolei powoduje, że od razu pojawia się myśl w Twojej głowie o wysokich rachunkach za ciepło. Są jednak sposoby, by oszczędzać na ogrzewaniu. Być może są Ci one znane ale warto podsumować.
O regulacji okien na zimę – przejście z trybu letniego na zimowy pisaliśmy w poprzednim artykule. Pamiętamy, że regulacja okien dotyczy każdego budynku, nie tylko domów czy mieszkań w bloku. Wystarczy kilka ruchów, aby zwiększyć docisk, a tym samym zmniejszyć ilość przepuszczanego powietrza i strat ciepła.
Informacja o regulacji okien również na stronie: https://eko.powiatsuski.pl/oszczedzaj-bez-ponoszenia-kosztow/
Poniżej przeczytaj kolejne wskazówki z serii „Jak oszczędzać na ogrzewaniu”:
- zadbaj o przeglądy urządzeń grzewczych, kominów przez sezonem zimowym;
- obserwuj pracę urządzeń grzewczych zwracając szczególną uwagę na anomalie pracy tych urządzeń;
- zadbaj o odpowiednie uszczelnienie okien i drzwi. Sprawdź, czy nie wpada przez nie zimne powietrze, mimo iż są zamknięte. Jeśli zauważysz jakieś nieszczelności, wymień uszczelkę – to mały wydatek, który szybko zaprocentuje;
- odpowietrz grzejniki i sprawdź instalację grzewczą;
- nie zasłaniaj grzejników meblami i zasłonami. Zadbaj o właściwą cyrkulację powietrza wokół grzejnika – obudowanie grzejnika, zasłanianie go meblami lub zasłonami, sprawia, że ciepłe powietrze kumuluje się wokół grzejnika, nie rozchodzi się prawidłowo po pomieszczeniu. Przeszkody zasłaniające grzejnik mogą powodować zmniejszenie jego mocy nawet między 10 a 20%;
- stopniowo dostosuj temperaturę w pomieszczeniach – walka z zimnem nie powinna odbywać się radykalnie, poprzez odkręcenie do maksimum kaloryferów. Optymalna temperatura w pomieszczeniach powinna wynosić między 18-22°C;
- unikaj przegrzewania wody użytkowej w zasobniku. Optymalna temperatura ciepłej wody użytkowej to 45-50 st. C;
- nie kładź mokrych ubrań na grzejnikach – wilgotne ubrania pod wpływem temperatury odparowują, co znacznie podnosi poziom wilgotności w powietrzu, a do tego blokuje rozchodzenie się ciepła w domu i niszczy ubrania.
- stosuj ekrany zagrzejnikowe – to popularny sposób na podniesienie temperatury w pomieszczeniu. Występuje w postaci maty, którą umieszcza się na ścianie za grzejnikiem. Dzięki temu ciepło, dotychczas pochłaniane przez chłodniejszą powierzchnię, odbija się i wraca do wnętrza. A temperatura w pokoju szybciej osiąga komfortowy poziom.
- wietrz prawidłowo w sezonie grzewczym. Podczas wietrzenia przykręć grzejniki aby nie marnować ciepła, nie doprowadzaj do nadmiernego wyziębienia. Wietrzenie powinno być krótkie, do 10 minut. Po zamknięciu okien, odkręć kaloryfer ponownie. Regularne wietrzenie ułatwia utrzymanie właściwej wilgotności powietrza oraz zapobiega rozwojowi chorobotwórczych patogenów.
- rzadko pojawiasz się w pomieszczeniu gospodarczym? Nie wymaga ono więc odkręcania kaloryfera – obniż temperaturę pomieszczeń, które nie są odwiedzane codziennie.
- obniż temperaturę w domu – nawet o jeden stopień – jeden stopień to już bardzo dużo dla naszego portfela, szacuje się, że to aż 6% oszczędności na ogrzewaniu. Warto zaznaczyć, że całkowite wyłączenie ogrzewania może okazać się pułapką. Nagrzewanie mocno wyziębionych pomieszczeń trwa długo i pochłania bardzo dużo energii.
- zamontuj termostaty na grzejnikach – jego zadaniem jest regulowanie temperatury w pomieszczeniach poprzez kontrolę działania ogrzewania czy klimatyzacji. Dzięki utrzymaniu temperatury na optymalnym poziomie, nie tylko zapewnisz sobie komfort cieplny, ale również oszczędzisz energię.
- zadbaj o właściwą temperaturę w łazience – w zależności od pomieszczenia, w którym przebywamy, temperatura do naszego komfortowego funkcjonowania może się nieco różnić. Najcieplej powinno być w łazience, aby nie gromadziła się w niej wilgoć. Nie chcemy też marznąć pod prysznicem lub w wannie. Dlatego temperaturę w tym pomieszczeniu najlepiej podwyższyć na godzinę lub dwie przed kąpielą. Przez pozostałą część dnia może być niższa.
- wpuszczaj naturalne ciepło do mieszkania – skuteczne oszczędzanie ciepła w domu nie musi być skomplikowane. W słoneczne dni wpuszczaj naturalne ciepło do mieszkania – odsłaniaj okna w domu czy w pracy. Naturalne światło nie tylko poprawi Twój nastrój, ale także podniesie temperaturę w pomieszczeniach. Wpuszczając słońce, nawet zimą, możesz znacząco zmniejszyć potrzebę używania ogrzewania. Wieczorami zaś zasłaniaj okna, by nie tracić ciepła (żaluzje, rolety).
- kontroluj zużycie energii – wyeliminuj nieprawidłowości – efektywne zarządzanie zużyciem energii to klucz do obniżenia rachunków za ogrzewanie zwiększenia komfortu w domu. Spisuj zużycie energii i wydatki na ciepło. Dzięki temu łatwo zaobserwujesz ewentualne nieprawidłowości w użytkowaniu energii i je wyeliminujesz.
Stosując wskazówki z serii „Jak oszczędzać na ogrzewaniu” na pewno odczujesz wiele korzyści, w tym finansowych.
Artykuł w ramach kampanii„ Jak OSZCZĘDZAĆ prąd i ogrzewanie ZIMĄ chroniąc PLANETĘ oraz Twój PORTFEL” w ramach projektu LIFE IP-EKOMAŁOPOLSKA ,,Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego’’ dofinansowanego z programu LIFE Unii Europejskiej oraz NFOŚiGW.