Jednym z punktów najbliższej Sesji Rady Powiatu Suskiego w dniu 28 kwietnia 2022 będzie :

” Obowiązki i działania podejmowane przez Tauron celem rozwiązania problemu związanego ze zbyt wysokim napięciem w sieci powodującym wyłączanie się instalacji fotowoltaicznych”

Porządek Sesji Rady 28 kwietnia 2022 > zobacz

Przekaz Video z Sesji Rady 28 kwietnia 2022 ( od 0:21: 50 do 2:02: 21 ) > zobacz

Do 2031 roku wszyscy klienci TAURONA będą posiadali liczniki zdalnego  odczytu - GLOBEnergia
Źródło: www.globenergia.pl

Na wstępie należy zaznaczyć, że kwestia wahań napięcia nie oznacza awarii instalacji PV. Wręcz przeciwnie – wyłączający się chwilowo falownik zachowuje się zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Optymalny poziom napięcia sieci jest uwzględniony w umowie z Zakładem Energetycznym i powinien wynosić 230V +/- 10%. Oznacza to, iż inwerter będzie działał prawidłowo, gdy napięcie mieści się w zakresie od 207 V do 253 V. Gdy jednak niespodziewanie wzrośnie ono i przekroczy próg 253V, inwerter zresetuje się natychmiastowo – nie ważne czy przekroczenie to będzie trwać sekundę czy kilka godzin. Dopiero, gdy parametry w sieci powrócą do normy, falownik również ponownie zacznie swoją pracę

Zbyt wysokie napięcie w sieci najczęściej związane jest zwiększeniem nasłonecznienia, ponieważ wtedy instalacje fotowoltaiczne produkują najwięcej energii i przesyłają nadwyżki do sieci – infrastruktura przyjmuje więc w jednej chwili o wiele więcej prądu niż jest w stanie. Zwykle użytkownicy instalacji wykorzystują jedynie 20-30% wytworzonej energii. Reszta trafia do ich Operatora Energetycznego. Właśnie dlatego tak istotne jest zwiększanie autokonsumpcji przydomowych instalacji. 

Do skoków napięć mogą przyczyniać się również inne czynniki, w tym:

  • urządzenia Klienta o dużej mocy,
  • sąsiedztwo zakładów przetwórczych, np. fabryk,
  • bliska odległość domu Klienta od transformatora,
  • oraz duża liczba innych instalacji fotowoltaicznych na linii energetycznej, do której podpięty jest Klient.

Użytkownicy instalacji mogą sprawdzić poziom napięcia zarówno na samym falowniku, jak i w dedykowanej do niego aplikacji. 

Ponieważ problem związany z zbyt wysokim napięciem w sieci leży po stronie Zakładu Energetycznego, to właśnie on jest zobowiązany do podjęcia. Wśród kroków, które przyniosą najlepsze skutki, możemy wyróżnić:

  • instalację analizatora parametrów sieci w celu weryfikacji i ustalenia przyczyny problemu,
  • oraz obniżenie napięcia na „najbliższej” sieci transformatorowej o kilka V.

Przyczyną większości problemów z zbyt wysokim napięciem jest kondycja sieci energetycznej, gdyż:

  • nie jest ona przystosowana do dwukierunkowego przesyłania energii elektrycznej i przyjmowania nadwyżek generowanych przez przydomowe elektrownie słoneczne.
  • infrastruktura energetyczna jest najzwyczajniej przestarzała, a jej stan techniczny nie jest zbyt dobry. Nie da się ukryć, że modernizacja sieci to wyzwanie, z którym polska energetyka będzie musiała zmierzyć się w najbliższych latach.

Mój falownik wyłącza się – co mogę jeszcze zrobić?

Najważniejszym krokiem jest oczywiście zgłoszenie problemu do Twojego Zakładu Energetycznego. Jednak, oprócz tego, istnieje kilka sposobów, które mogą Ci pomóc przeciwdziałać problemowi wyłączania się inwertera. Co możesz dodatkowo zrobić, by cieszyć się jego nieprzerwaną pracą?

Zwiększ autokonsumpcję , magazynuj energię

Jedną z przyczyn zwiększonego napięcia są nadwyżki energii przekazywane do sieci, więc doskonałym sposobem na przeciwdziałanie tej sytuacji jest zmniejszenie ilości prądu jaki oddajesz i korzystanie z niego kiedy jest produkowany. Powinieneś starać się używać swoich sprzętów domowych, kiedy uzyski są najwyższe. Zwiększenie autokonsumpcji przyspieszy również zwrot z inwestycji.

Planuj pracę swoich urządzeń

Doskonale wiemy, że nie zawsze da się zwiększyć autokonsumpcję, szczególnie jeśli w ciągu dnia przebywasz poza domem. Możesz jednak skorzystać z funkcji planowania pracy urządzeń, np. pralki czy zmywarki i włączać je, kiedy produkcja jest najwyższa. 

Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie inteligentnego gniazda tuya (cena około 70 zł) które może być zdalnie sterowane przez telefony komórkowe za pośrednictwem aplikacji w której można także ustawić wartość napięcia która powoduje załączenie urządzenia np. 252 V

Inteligentne gniazdko ZigBee 3.0 16A Tuya Smart Waga produktu z opakowaniem jednostkowym 0.25 kg

Żródło: www.columbusenergy.pl