Koncepcja prowadzenia robót określa szczegółowy sposób prowadzenia prac związanych z montażem instalacji w oparciu o dokumentację projektową i zastosowane materiały. Koncepcja przedstawiona była Powiatowi do zatwierdzenia i zawiera opinię osób posiadających właściwe uprawnienia budowlane oraz rzeczoznawcy do spraw ochrony przeciwpożarowej. Wykonawca wykonujący roboty niezgodnie z zatwierdzoną koncepcją musi się liczyć się z brakiem możliwości zapłaty za wykonane roboty
Koncepcja składa się z czterech rozdziałów :
- Opis ogólny prac
- Proponowane urządzenia
- Warunki i możliwości rozbudowy instalacji
- Koncepcja wykonania instalacji w wariancie podstawowym i szczególnym
Szczegółowa Koncepcja prowadzenia prac > zobacz
Poniżej przedstawiono streszczenie koncepcji.
Ustalenia przed montażem.
- Weryfikacja w porozumieniu z Inspektorem konstrukcji dachu i ustalenie ewentualnych prac koniecznych dla zapewnienia wytrzymałości konstrukcji dachu pod instalacją fotowoltaiczną
- Zlokalizowanie umiejscowienia inwertera
- Ustalenie trasy prowadzenia okablowania po stronie DC oraz AC oraz miejsce wpięcia w istniejącą instalację,
- Zbadanie ułożenia dotychczasowych przewodów instalacji elektrycznej oraz instalacji wodno kanalizacyjne
- Ustalenie czy instalacja fotowoltaiczna zostanie rozbudowana oraz w jakim zakresie. W takim przypadku należy podpisać umową o rozbudowie instalacji.
- Ustalenie położenia modułów fotowoltaicznych na dachu budynku lub gruncie.
- Sposobu wpięcia i istniejąca instalacje fotowoltaiczną
- Zakres badań i pomiarów zgodnych z wymaganiami SIWZ:
- Instruktaż szkoleniowy dla użytkownika dotyczący obsługi instalacji fotowoltaicznej.
- Zakres zgłoszenie do lokalnego OSD
- Dobór fazy najbardziej obciążonej
Proponowane urządzenia.
Użyte do realizacji zamówienia urządzenia, elementy i materiały instalacji są fabrycznie nowe. Wykonawca przedstawił Zamawiającemu i Inspektorowi Nadzoru zestawienie wszystkich przeznaczonych do użycia przy realizacji umowy materiałów i urządzeń. Zaproponowane urządzenia są zgodne z wymaganiami niniejszej Specyfikacji Technicznej wraz z wszystkimi załącznikami, a także wymagań określonych w aktualnych na dzień realizacji przepisach prawa.
Warunki rozbudowy instalacji.
- Dach lub grunt na którym dedykowana jest instalacja musi posiadać niezbędne miejsce umożliwiające rozbudowę instalacji. Miejsce umożliwiające rozbudowę nie może być znacznie zacienione.
- Moc przyłączeniowa dla danego gospodarstwa domowego pozwala na rozbudowę instalacji. W świetle ustaleń OSD oraz poprawnej pracy instalacji moc instalacji musi być mniejsza niż moc przyłączeniowa. Jeśli warunek nie jest spełniony należy złożyć podanie o zwiększenie mocy przyłączeniowej.
- Uzyski z planowanej instalacji fotowoltaicznej nie powinny być większe niż 120% rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną.
Po sprawdzeniu wyżej wymienionych warunków rozbudowy Beneficjent może wyrazić chęć zwiększenia instalacji. Wówczas podpisuje umowę zgodnie z przyjętym wzorem umowy.
Wzór umowy dotyczący rozbudowy instalacji > zobacz
Montaż modułów fotowoltaicznych
Moduły fotowoltaiczne zostaną zamontowane zgodnie z posiadaną przez montera instrukcją montażu.
Moduły zostaną zamontowane na połaci południowej ( lub zbliżonej do południowej) dachu, lub na konstrukcji wolnostojącej na gruncie. Wykonawca będzie montował moduły jako skierowane wszystkie w jednym kierunku. Odstępstwo od tej zasady za indywidulaną zgoda Zamawiającego i IN lub w przypadku gdy instalacja nie mieści się na jednej połaci, wówczas nie mieszczące się moduły zostaną zlokalizowane na innej połaci (skierowanej najbardziej w stronę południową) jest to możliwe dzięki użyciu w projekcie optymalizatorów mocy. Wszystkie zastosowane konstrukcje będą stypizowane dla odpowiednich pokryć dachowych, zgodnie z przedstawionymi wnioskami materiałowymi.
Panele fotowoltaiczne powinny być oddalone minimum 0,5m d istniejącej instalacji odgromowej, oraz powinna zostać zachowana odległość od modułów do kalenicy i krańca dachu.
Analiza zacienia dla modułów fotowoltaicznych musi być wykonana indywidualnie w przypadku widocznego zacienia. W koncepcji ustalono Minimalne odległości od przeszkód w zależności od ich wysokości Korekcja kąta pochylenia na stroną południową może odbywać się jedynie na budynkach posiadających do 10 ° spadku.
Prowadzenie przewodów oraz wpięcie do istniejącej instalacji
Wszystkie przewody w rurze osłonowej instalacji PV muszą być na dachu podwiązane do konstrukcji, odpornymi trytytkami na działanie warunków atmosferycznych. Z dachu do falownika lub rozdzielnicy PV mogą być doprowadzone po ścianie zewnętrznej, lub wewnątrz budynku np. jednym z kanałów wentylacyjnych po uzyskaniu przez Wykonawcę opinii kominiarskiej. Zawsze osłania się je rurkami instalacyjnymi RL lub RS lub korytem kablowym. Rury zostaną zamontowane zgodnie zaleceniem i instrukcją producenta, koryta zostaną zamontowane za pomocą kołków dostosowanej do powierzchni montażu. Wszystkie przejścia przez ściany i dachy okablowania powinny być zabezpieczone osłoną. W przypadku posiadania przez beneficjenta trasy kablowej zostanie na wykorzystana. Przewody należy tak prowadzić aby w miarę możliwości ukryć je za istniejącymi elementami budynku np. rynnami.
Instalacja fotowoltaiczna zostanie wpięta w istniejąca instalację elektryczną budynku. Jeżeli przekrój kabla instalacji fotowoltaicznej oraz obwodu do którego będzie wpięcie instalacji musi być taki sam dopuszcza się wpięcie instalacji fotowoltaicznej w istniejący punkt, taki jak puszka przyłączeniowe lub gniazdo siłowe znajdujące się w pobliżu instalacji fotowoltaicznej. Instalacja zostanie wpięta w sposób trójfazowy w przypadku zastosowania falownika trójfazowego. W przypadku falownika jednofazowego Wykonawca zainstaluje falownik na fazie najbardziej obciążonej w budynku. Fazę najbardziej obciążoną wybierze po zbadaniu chwilowego zużycia na poszczególnych fazach miernikiem cęgowym. W przypadku znajdowania się w budynku jednej fazy Wykonawca wybierze jedyną dostępną fazę.
W przypadku gdy budynek posiada więcej niż jeden licznik miejsce wpięcia zostanie ustalone indywidualnie z właścicielem.