W dniu 04.03.2020 r. w Starostwie Powiatowym w Suchej Beskidzkiej odbyło się spotkanie z przedstawicielami Banku Światowego, Ministerstwa Rozwoju oraz Krakowskiego Alarmu Smogowego.

W  spotkaniu udział wzięli:

1. Janina Franco  – Bank Światowy
  2. Vikotoras Sirvydis – Bank Światowy
  3. Aditja Lucas – Bank Światowy
  4. Przemysław Hofman – Zastępca Dyrektora Departamentu Gospodarki Niskoemisyjnej Ministerstwa Rozwoju
  5. Andrzej Guła – Prezes Krakowskiego Alarmu Smogowego
  6. Michał Smoła – Bank Światowy
  7. Józef Bałos – Starosta Suski
  8. Zbigniew Hutniczak – Wicestarosta Suski
  9. Paweł Dyrcz – Naczelnik Wydziału Środowiska
  10. Marek Mrugacz – Zastępca Naczelnika Wydziału Środowiska

Celem spotkania było  omówienie  doświadczeń  związanych  z   realizacją   projektów  grupowych   w zakresie inwestycji odnawialnych źródeł energii dla gospodarstw domowych.

Przeprowadzone przez Powiat Suski inwestycje w zakresie ochrony środowiska:

• montaż 3007 instalacji solarnych na budynkach prywatnych,
  • termomodernizacja 10 obiektów powiatowych,
  • montaż instalacji solarnych na budynkach powiatowych,
  • wymiana 200 niskosprawnych kotłów na węgiel na wysokosprawne kotły na pelet, gaz,
  • modernizacja kotłowni w Zespole Szkół im. bł ks. P. Dańkowskiego w Jordanowie,
  • unieszkodliwianie, demontaż i transport 2000 t  wyrobów zawierających azbest z 798 budynków)

Jak i obecnie prowadzone (montaż 89 pomp ciepła, 1364 instalacji solarnych, 546 instalacji fotowoltaicznych) spotkały się z dużym uznaniem Gości.

Podczas spotkania Naczelnik Wydziału Środowiska Paweł Dyrcz przedstawił:

• projekty zrealizowane jak i obecnie realizowane przez Wydział Środowiska
  • sposoby finansowania zadań
  • mocne i słabe strony oraz  szanse i zagrożenia w realizacji projektów
  • proponowane zmiany w prawie zamówień publicznych, które zabezpieczałyby interesy m.in. instytucji realizujących projekty

Przedstawiciele Banku Światowego, wspierają Prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Piotra Woźnego w pracach związanych z zwiększeniem  dostępności  do  programu  termomodernizacji domów u najuboższych gospodarstw domowych (STOP SMOG).  Doświadczenia  Powiatu w  realizacji  dotychczas  zrealizowanych  projektów   grupowych mają ten  proces  ułatwić.